Özürlü raporu nasıl alınır?

Özürlü raporu nasıl alınır?

 

SSK sigortalıları en az %40 özürlü raporu almak için başvurularını işverenleri aracılığıyla yapmak zorundalar  

 

Sosyal güvenlik kurumlarımız içinde sakatlıktan dolayı vergi indirim belgesi alınması halinde doğrudan özürlü statüsünden emekli olma hakkı sadece SSK sigortalıları için tanınmaktadır.

 

ÖZÜRLÜ RAPORU İÇİN NASIL BAŞVURULUR?  

Bir hizmet akdine dayalı çalışarak SSK kapsamına giren sigortalılar, vergi indirim hakkına esas özürlü raporu için mutlaka işverenleri aracılığıyla başvuru yapmak zorundalar. Bu nedenle isteğe bağlı SSK sigortalıları ancak bir işyerinde işe girip çalışırken bu başvurularını yapabilirler. Çalışılan işyerinden alınacak hizmet erbabı olunduğunu gösterir belgenin yanında nüfus cüzdanı örneği ve üç adet fotoğrafla ilde bulunuluyorsa Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne, bağımsız vergi dairesi bulunan bir ilçede bulunuluyorsa Vergi Dairesi Müdürlüğüne, diğer ilçelerde ise Mal Müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekiyor. Bu kurumlar da kişiyi yetkili hastanelerden en yakınına sevk edecekler.

 

VERGİ İNDİRİMİ BELGESİ NE KAZANDIRIYOR?  

Yapılan muayene neticesi çalışma gücünün asgari %80'ini kaybetmiş bulunan hizmet erbabı birinci derece sakat, asgari %60'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ikinci derece  Yazının devamı için tıklayınız

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !